W tym artykule zajmiemy się sprawą podstawową, czyli przygotowaniem powierzchni pod prace remontowe, potocznie zwanym gruntowaniem. Na przykładzie dwóch produktów pokrótce omówimy, dlaczego jest to jedna z pierwszych czynności jaką powinniśmy wykonać oraz wyjaśnimy, czym się różnią i kiedy stosować grunty głęboko penetrujące.
Głównym składnikiem emulsji gruntujących są dyspersje żywic akrylowych, których zadaniem jest wypełnienie mikroporów w podłożach, co prowadzi do zmniejszenia i wyrównania jego chłonności, zwiększa przyczepność kolejnych warstw oraz wzmacnia całą powierzchnię.
Przed przystąpieniem do gruntowania podłoże należy oczyścić z luźnych warstw i odpylić, aby było nośne, zwarte i czyste. Grunt uniwersalny, np. często spotykany firmy Kreisel Gruntolit – W, należy nanosić pędzlem, wałkiem lub natryskowo. Można go stosować zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz. Gruntolit – W stosować możemy pod kleje, gładzie, farby czy wylewki. Kolejne warstwy można nanosić na zagruntowane podłoże po 6 godzinach.
Grunty głęboko penetrujące częściej będziemy stosować w przypadkach, kiedy mamy do czynienia z remontem starych podłoży, np. wylewki betonowe czy tynki cementowo – wapienne. Głównym zadaniem tego typu gruntów jest głęboka penetracja wgłębna podłoża, przez co dochodzi do związania słabego materiału żywicami zawartymi w emulsji.
Przykładem takiego produktu jest Grunt głęboko penetrujący Marki Greinplast. Występuje w postaci koncentratu do rozcieńczenia z wodą w proporcjach zależnych od istniejącego podłoża – zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu. Ten rodzaj gruntu również może być stosowany wewnątrz jak i na zewnątrz. Po rozrobieniu koncentratu, przygotowaną emulsję nanosi się przy użyciu pędzla lub wałka. Czas schnięcia emulsji zależy od temperatury i wilgotności otoczenia, oraz chłonności podłoża, lecz przy produkcie firmy Greinplast kolejne warstwy możemy nanosić już po 3 godzinach.
Niezależnie od tego jakiego producenta grunt zastosujemy ważne aby stosować się do wytycznych zawartych w instrukcjach. Warto też wspomnieć, że w niniejszym artykule omówiliśmy tylko dwa podstawowe produkty służące do wzmocnienia podłoża. Należy pamiętać, że producenci posiadają w swej gamie produktów także grunty specjalne będące częścią całego systemu – np. pod tynki, czy hydroizolację.
Temat ten będziemy rozwijać w dalszych wpisach na naszym blogu. Już teraz zapraszamy do śledzenia naszych artykułów, w których zawarta wiedza pozwoli Wam fachowo wykonywać różnorodne prace remontowo – budowlane.
Buduj mądrze z Centrum Elewacji 🙂